26 kwietnia 2022

Dlaczego warto zaczekać z przekłuciem uszu u dziecka?

Niektóre mamy tak bardzo dbają o wygląd swojej małej córeczki, że jeszcze w wieku niemowlęcym decydują się na przekłucie uszu dziecka.  Czy aby na pewno jest to bezpieczne i warto się spieszyć? Jakie konsekwencje może przynieść przekłuwanie uszu u dziecka w zbyt młodym wieku i  z jakimi zagrożeniami wiąże się sam zabieg? 

4 powody, dla których warto zaczekać!

 

 

1. Świadome narażanie dziecka na stres i ból

Jednym z podstawowych argumentów na NIE jest niepotrzebne narażanie dziecka na stres i ból. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak na zabieg z reguły krótki, ale jednak, zareaguje maleńkie dziecko. Pamiętajmy, że dziecko nie jest świadome tego, co rodzic planuje zrobić. 

Podczas samego zabiegu, może także dojść do nieprzewidzianych sytuacji. Nieświadome niczego dziecko może gwałtownie się poruszyć co uniemożliwi wykonanie zabiegu, ale także może zakończyć się źle wykonanym przekłuciem, a w skrajnych przypadkach rozerwaniem ucha.  

 

2. Ruchliwość dziecka nie sprzyja noszeniu kolczyków 

Jak wiemy małe dzieci są bardzo ekspresyjne i ciekawe świata, ale także własnego ciała. Są również  pozbawione wyobraźni dotyczącej skutków swoich działań.  Dotykanie i bawienie się świeżym miejscem przekłucia może doprowadzić do zakażenia ucha. Podczas zabawy może dojść również do narażenia ucha na uraz, który dla dziecka wiąże się z ogromnym bólem i stresem. 

 

3. Powikłania po przekłuwaniu uszu

Świeże miejsce przekłucia potrzebuje czasu do pełnego zagojenia. Przez okres gojenia konieczne jest dbanie o higienę i bezpieczeństwo przekłucia co wiąże się z dodatkowym i bardzo dokuczliwym bólem dla dziecka.  Niestety przekłucie uszu jest zabiegiem, który powoduje naruszenie tkanek organizmu, co może prowadzić do powikłań tj.  

 • silny ból  i krwawienie z rany po przekłuciu 
 • wrośnięcie kolczyka w ucho
 • ziarnina
 • ropień
 • migracja kolczyka
 • przerost blizny
 • ropne zakażenie 
 • alergie (w przypadku użycia kolczyków z dodatkiem niklu)

4. Świadoma zgoda dziecka

Bardzo ważne jest również, by zachować szacunek do naszego dziecka i nie podejmować tej decyzji za niego. Piercing jest niczym innym jak ozdobą dla naszego ciała. Nie ma żadnych medycznych zaleceń, by decydować się na tego typu ingerencję w ciało, na którą zawsze jest czas.  Czy decydowanie się na piercing w imię poczucia estetyki rodziców i sprawianie dziecku bólu oraz narażanie go na różne powikłania z tego tytułu na pewno jest tego warte? 

 

 

 

Jeśli koniecznie chcemy przekłuć dziecku uszy pamiętajmy by udać się do profesjonalnego salonu oferującego usługi piercingu. Doświadczony i certyfikowany fachowiec korzysta z dobrej jakości biżuterii, pracuje w sterylnych i bezpiecznych warunkach, a podczas procesu gojenia – służy pomocą. 

Autorka artykułu

Personalbeautyexpert
Umów konsultację
Wypełnij formularz, a my oddzwonimy do Ciebie
0
  Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu
   Zastosuj kupon