16 maja 2022

Jak dbać o delikatną skórę wokół oczu?

Proces starzenia się skóry

 

Mówi się, iż "oczy są zwierciadłem duszy”, ale mało kto zdaje sobie sprawę, iż to właśnie w okolicy oczu najwcześniej powstają pierwsze oznaki starzenia się skóry.

Skóra pod oczami jest cieńsza niż skóra na twarzy i ciele. Grubość skóry powiek i wokół oczu to tylko około 0,5 milimetra. Zbudowana z naskórka oraz skóry właściwej zawiera niewielką ilość tkanki podskórnej. Nie występują w niej także gruczoły potowe, a ilość gruczołów łojowych jest stosunkowo niewielka. Tym samym skóra wokół oczu jest słabiej nawilżona, bardziej wrażliwa i podatna na rekacje nietolerancji aniżeli w innych częściach ciała.

W wyniku słabszej biologicznej ochrony, wytężonej pracy gałek ocznych i działania czynników zewnętrznych, pierwsze oznaki starzenia pojawiają się w okolicy oczu. Mówimy tutaj o przede wszystkim o liniach, nierównościach i zmarszczkach, tzw. “kurzych łapkach” oraz suchości skóry. Ponadto skóra na powiekach górnych i dolnych wiotczeje, co pogłębia widoczność oznak starzenia się.

 

 

Co wpływa na proces starzenia się skóry wokół oczu?

 

Zaprogramowane genetycznie starzenie się skóry to nie jedyna przyczyna pojawiających sie oznak starzenia.  Tak naprawdę istnieje wiele czynników, które wpływają na przyspieszenie tego procesu, a na które mamy bezpośredni wpływ.

Do najważniejszych czynników intensyfikujących starzenie się skóry wokół oczu zaliczamy: zbyt krótki sen, przemęczenie, długie godziny spędzone przed wyświetlaczami komputerów i telefonów, klimatyzowane pomieszczenia, palenie tytoniu, nieprawidłowo wykonany demakijaż bądź nieodpowiednio dobrane kosmetyki pielęgnacyjne.

Istotną rolę odgrywa pielęgnacja, a ta niewłaściwie prowadzona doprowadza do rozciągania skóry wokół oczu, utraty elastyczności, nadwrażliwości czy obrzęków. Po czasie działa także prawo grawitacji i starzenie hormonalne.

 

 

Jakie zmiany najczęściej zauważamy wokół oczu?

 

Do najczęstszych dolegliwości skóry wokół oczu zaliczyć można:

  • zmarszczki w kącikach zewnętrznych oczu, mogące powstawać już po 25.roku życia jako, m.in. objaw nieprawidłowo pielęgnowanej skóry;
  • pieczenie, zaczerwienie i swędzenie delikatnej okolicy wokół oczu;
  • opuchliznę powiek, zastoje limfy i gromadzenie się wody w tkankach na skutek nadmiaru soli w organizmie czy przemęczenia, a także zaburzeń krążenia;
  • opuchnięcie dolnej powieki, powodowane zastojem limfy lub zmniejszeniem elastyczności skóry, m.in. w wyniku nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej pod oczami;
  • obwódki i sińców pod oczami, zauważalne wyraźniej w przypadku braku snu, choroby, zmęczenia, niewłaściwego odżywiania. Mogą być cechą wrodzoną związaną z rodzajem skóry, im cieńsza i delikatniejsza tym bardziej prześwitują przez nią naczynia krwionośne, dając efekt ciemniejszej skóry wokół oczu;

Zły stan skóry wokół oczu sprawia, że trudno o młody wygląd nawet przy dobrym stanie skóry twarzy i włosów.

 

 

Jak dbać o skórę wokół oczu?

 

Pielęgnacja okolic oczu to jeden z pierwszych kroków w celu utrzymania młodości skóry na dłużej. Rekomendowana nie tylko każdemu, kto zauważa pojawienie się linii i zmarszczek, tzw. „kurzych łapek” wokół oczu, ale też jako prewencja przeciwstarzeniowa. W celu zapewnienia intensywnego odmłodzenia skóry wokół oczu, zapobiegania obrzękom jak i suchości oka należy działać wielokierunkowo, koncentrując swoją pielęgnację na wielu aspektach.

Pierwszym krokiem do utrzymania młodości skóry wokół oczu jest ochrona oczu przed nadmiernym nasłonecznieniem, działaniem silnego wiatru, zanieczyszczonego powietrza, czytanie w warunkach, w których oczy najmniej się męczą.

Bardzo ważny jest także dokładny demakijaż. Oczyszczanie skóry wokół oczu powinno prowadzone być delikatnie zapewniając dokładne zmycie powierzchownych zanieczyszczeń, jak i kosmetyków kolorowych. Skórę należy oczyszczać każdego dnia, zwracając uwagę na to, by ruchy były oklepujące, a nie rozciągające (nie trzemy, a delikatnie przemywamy oczy). Oczyszczanie prowadzimy zgodnie z linią włosa na brwiach, i/lub od zewnętrznych kącików oka do wewnątrz. Zaleca się stosowanie dwuetapowego oczyszczania skóry.

Kolejnym krokiem jest dopasowanie odpowiednich produktów pielęgnacyjnych. Bez względu jednak na konkretne potrzeby skóry każdy produkt działać powinien nawilżająco. Najlepsze będą kremy  wzbogacone o składniki wiążące wodę w naskórku oraz wnikające i działające głębiej jak np. kwas hialuronowy.

 

 

Zabiegi gabinetowe przywracające młode spojrzenie

 

Zabiegi gabinetowe stanowią wzmocnienie, uzupełnienie i często dobry początek do prowadzenia prawidłowej pielęgnacji skóry wokół oczu.

Dzięki elementom drenażu zastosowanym w zabiegu przepływ krwi i limfy w obrębie twarzy zostaje udrożniony, rysy stają się bardziej wyraziste. Obrzęk i cienie wokół oczu stają się mniej widoczne. Struktura i naprężenie skóry ulegają poprawie.

Zalecamy, by każdy zabieg poprzedzony był konsultacją w celu dobrania odpowiedniej terapii Anti-Age.  Ponadto zalecamy stosowanie profesjonalnych produktów pielęgnacyjnych dobranych przez kosmetologa, których działanie kontynuować można również w domu.

Autorka artykułu

Personalbeautyexpert
Umów konsultację
Wypełnij formularz, a my oddzwonimy do Ciebie
0
    Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu
      Zastosuj kupon