Włókniaki miękkie mają postać zewnętrznego guzka w kolorze cielistym lub brązowym. Guzek jest zawieszony na tzw. szypule. Są niewielkich rozmiarów – zazwyczaj nie przekraczają 2,5 mm. Mogą występować pojedynczo lub – częściej – w grupie. Występują pod pachami, na szyi, karku, w pachwinach i na powiekach.
Włókniaki skórne najczęściej obserwuje się u osób po 40. roku życia.
Włókniak twardy jest określany również jako dermatofibroma. Powstaje w wyniku uwypuklenia się skóry, przez co tworzy guzek podskórny. Zwykle występuje pojedynczo i może mieć barwę brązową lub brązowoczerwoną. Włókniak twardy jest niewielki i towarzyszą mu objawy Fitzpatricka: podczas uciskania skóry wokół guzka kurczy się on lub nieco przesuwa. Guzek może również boleć i swędzieć. Najczęściej występuje na nogach (podudziach) i ramionach.
Typowe dla tych włókniaków jest to, że mogą pojawić się po ukąszeniu owada lub zapaleniu mieszków włosowych. Włókniak twardy może rozwijać się niezauważalnie nawet przez kilka lat.
Włókniaki są zmianami skórnymi, które nie ustępują samoistnie. Jednak ich leczenie nie jest konieczne, ponieważ nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Dla wielu osób są jednak problemem estetycznym, szczególnie gdy pojawiają się na twarzy. Sposób leczenia różni się w zależności od tego, czy mamy do czynienia z włókniakiem twardym, czy miękkim.
Plasma IQ jest prostym i bezpiecznym urządzeniem do usuwania miejscowych zmian skórnych. Dzięki niewielkiemu łukowi elektrycznemu powstającemu pomiędzy końcówką urządzenia, a skórą pacjenta generowane są mikrowiązki plazmy, które w kontrolowany sposób doprowadzają do sublimacji naskórka i obkurczania skóry. Dzięki temu uzyskujemy efekt odnowy i napięcia oraz uniesienia miejscowego skóry. Zabieg wykonywany jest punktowo, więc precyzyjnie oddziałuje tylko w miejscu zetknięcia końcówki zabiegowej ze skórą, nie naruszając otaczających tkanek.
Urządzenie wytwarza zjawisko tzw. plazmy, która jest zjonizowanym gazem.
Ze względu na swoją specyfikę nazywana jest czwartym (zaraz po gazie, cieczy i ciele stałym) stanem skupienia.
Zabieg z wykorzystaniem Plasmy IQ sprawdzi się również z takimi zmianami jak:
Przy usuwaniu włókniaka twardego stosuje się zwykle dwie metody. Pierwszą z nich jest klasyczny zabieg chirurgiczny i pozbycie się znamiona przy pomocy skalpela. Zazwyczaj korzysta się z niej wówczas, gdy włókniak budzi pewne podejrzenia i pobiera się jego fragment do dalszych badań. Druga metoda to terapia z wykorzystaniem iniekcji sterydowych. Stosuje się ją przy bardzo dużych lub bolesnych włókniakach.